Skocznia narciarska w Wiśle

Wisła jest bardzo popularnym miastem województwie Śląskim. Miasto nazywane również Perłą Beskidu Śląskiego słynie ze Skoczni Narciarskiej im. Adama Małysza. Właśnie stąd pochodzi nasz wybitny skoczek, który z pewnością przyczynił się do rozwoju miasta pod względem turystycznym. Każdy chciał zobaczyć, gdzie wychował się Adam Małysz, jak wygląda Wisła i jakie ma atrakcje. W centrum znajduje się muzeum z wyjątkowym i unikatowym pomnikiem olimpijczyka, który wykonany jest z białek czekolady. Skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K120 i rozmiarze HS 134, zlokalizowana na północnym stoku zakończenia grzbietu Cienków w Wiśle-Malince, na wysokości 630 m n.p.m. Odbywają się tu skoki Pucharu Świata, gdzie przybywa dużo gości z zagranicy, czyli kibiców. Wiała noclegi cieszy się ogromnym zainteresowaniem, z roku na rok przybywa tu turystów.

Warto wiedzieć, że pierwsza skocznia w Wiśle była drewaniana i została zbudowana w latach 1932-33, punkt K105. Kilkanaście lat później w roku 1953 dokonano pierwszej większej przebydowy skoczni, natomiast od 1958 r. rozgrywanu międzynarodowe zawody o Puchar Beskidów. W 2001 roku po licznych triumfach Adama Małysza podjęto decyzje o wyburzeniu starej konstrukcji i wybudowaniu nowej. Otwarcie nowego obiektu odbyło się w 2008 roku, gdzie pierwszy skok oddał oczywiście Adam Małysz. Miejsce to stanowi wspaniałą atrakcje, która przyciąga turystów o każdej porze roku. Można wjechać koleją i z góry przez chwile poczuć się jak skoczek, mimo iż nie zasiadziemy na belce startowej.
Skocznia Narciarska w Wiśle przystosowana jest do przeprowadzania zawodów zarówno latem jak i zimą na skale światową. Warto dodać, że letnim rekordzistą skoczni jest Kamil Stoch, który oddał skok na odległość 136 metrów w 2013 roku. Z kolei zimowy tytuł rekordzisty przypada reprezentantowi Autrii Stefanowi Kraftowi, jego wyniki wynosi 139 metrów.