Wielka Krokiew Zakopane

Podhale jest doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Turyści wybierający noclegi w Zakopanem mają wiele atrakcji w zasięgu ręki. Popularna jest skocznia narciarska Wielka Krokiew, kóra znajduje się na terenie Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Jej twórcą jest Karol Stryjeński, który w 1922 roku wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Przewidywał m.in. stworzenie dzielnicy sportowej ze skocznią narciarską w roli głównej. Położenie Ośrodka, jak i plany zagospodarowania przestrzennego Zakopanego z lat dwudziestych XX wieku, nominuje Ośrodek do roli kontynuatora koncepcji Parku Sportowego z 1923 roku. Park Sportowy powstał w wyniku uzyskania przez Zakopane statusu uzdrowiska. Każde uzdrowisko w Polsce miało obowiązek opracowania tzw. planu regulacyjnego, polegającego na uporządkowaniu polityki przestrzennej miasta i określenia obszaru niezabudowanego, przeznaczonego na rekreację i sport. Największa skocznia narciarska w Polsce[1] i jeden z dwóch – obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince – dużych obiektów narciarskich w kraju. W związku z przyznaniem Zakopanemu organizacji zawodów w ramach Pucharu Świata, a później i Grand Prix w skokach narciarskich, COS Zakopane rozpoczął gruntowną modernizację Wielkiej Krokwi przeprowadzoną etapami. Dotychczas odbyło się na niej wiele międzynarodowych imprez sportowych, m.in.: konkursy skoków narciarskich podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym i Zimowych Uniwersjad, zawody Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Pucharu FIS, Letniej Grand Prix oraz Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Wielokrotnie przeprowadzano na niej Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Obecnie trybuny i okolice Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 40 tysięcy osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Skocznia naturalna (brak sztucznie wyniesionej wieży startowej, na której rozpoczyna się rozbieg), osłonięta lasem. Świetną atrakcją latem jest zjazd ze skoczni na pontonie. Są to specjalnie przygotowane tubingi do zjazdu na igielicie (powierzchnia pokrycia skoczni narciarskiej). Zjazd podzielony jest na trzy poziomy:
I poziom jest najniższy, mogą z niego zjechać dzieci już od 7 roku życia. Osiągana prędkość to ok. 60 km/h.
II poziom jest dwadzieścia kilka metrów wyżej. Prędkość zjazdu dochodzi do ok. 80 km/h. Z poziomu drugiego mogą jechać dzieci w wieku od 11 roku życia i wyłącznie po wcześniejszym zaliczeniu poziomu pierwszego! Dorosłych nie obowiązują żadne ograniczenia – sami decydujecie skąd chcecie zjechać.
III poziom, najwyższy – z wysokości napisu LOTOS na skoczni. Prędkość zjazdu oscyluje między 90 a 100 km/h! i tu jest najbardziej zbliżona do zawodników skaczących podczas Pucharów Świata.