Trzy Korony

Planując wypad w Pieniny noclegi domki koniecznie trzeba zdobyć jeden z najpopularniejszych szczytów tego pasma jakim są Trzy Korony. Najwyższymi wierzchołkami są Okrąglica gdzie zbudowany został odpłatny taras widokowy, Płaska Skała oraz Pańska Skałą. Wysokość tego szczytu to 982 m n.p.m. Ten popularny i dobrze znany turystom szczyt świetnie widać ze spływu tratwą flisacką przełomem Dunajca. To również jest niezwykła atrakcja Pienin. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca ponad 500-metrową przepaścią, doskonały widok na Pieniński Przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Na szczyt jest kilka wejść i szlaków z różnych miejscowości:
ze Sromowiec Niżnych (żółto-niebieski szlaki):
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny niebieski – przez Wąwóz Szopczański na przełęcz Szopkę, następnie szlak niebieski przez Siodło.
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny zielony szlak turystyczny niebieski – do wylotu Wąwozu Szopczańskiego, następnie szlak zielony przez Wyżni Łazek na polanę Kosarzyska a stąd szlak niebieski przez Siodło (2 h, z powrotem 1:45 h)
ze Sromowiec Wyżnych (z przystani flisackiej w Kątach – czerwono-niebieskie szlaki):
szlak turystyczny czerwony szlak turystyczny niebieski – na przełęcz Trzy Kopce (ok. 45 min), skąd dalej niebieskim szlakiem z Czorsztyna ze Szczawnicy niebieski szlak:
szlak turystyczny niebieski – przez Sokolicę, Czertezik, Czerteż, Bajków Groń (Sokola Perć) i Zamkową Górę lub z Bajków Gronia szlakiem żółtym przez polanę Wyrobek i przełęcz Szopkę, skąd dalej – szlakiem niebieskim z Krościenka (żółto-niebieskich):
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny niebieski – przez przełęcz Szopka, następnie niebieskim szlakiem przez Siodło (2 h, z powrotem 1:45 h)
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny niebieski – przez Zamkową Górę.
Każdego roku przybywa turystów odwiedzających Pieniny wybierając noclegi w Szczawnicy, Krościenku, Czorsztynie i innych mających wiele do zaoferowania miejscowości.