Szczyrk noclegi w Pieninach

Noclegi w górach to popularny kierunek turystyczny. Warto wybrać Szczyr noclegi, miasto pięknie ulokowane u podnóża Skrzycznego, Klimczoka i Skalite. Na wszystkich wzniesieniach są wyciągi narciarskie, bardzo dobrze przygotowane, przy których działając wypożyczalnie sprzętu oraz zaplecze gastronomiczne.

Co warto zwiedzić wybierając noclegi Szczyrk?

Szczyrk to górski kurort atrakcyjny zarówno latem, jak i zimą. Latem to ulubione miasto kolarzy górskich, są tu odpowiednie ścieżki oraz crossowy tor rowerowy, który zimą zmienia się na trasy narciarstwa biegowego. Kościół Św. Jakuba to drewniana świątynia z 1800 roku, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i jest pięknym zabytkiem. Plac św. Jakuba w centrum Szczyrku chętnie odwiedzają mieszkańcy oraz turyści. Plac ma również za zadanie spiąć przestrzeń pomiędzy główną ulicą miasta, czyli ul. Beskidzką, a rozbudowywaną ścieżką rowerowo-pieszą biegnącą wzdłuż koryta rzeki. Niewątpliwą perełką Szczyrku jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich przy Centralnym Ośrodku Sportu, który dysponuje krytą pływalnią ogólnodostępną, halą widowiskowo-sportową, centrum odnowy biologicznej, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki plażowej oraz skoczniami narciarskimi.

W ostatnim czasie turyści wybierają apartamenty blisko centrum Szczyrk. Mieszkania w sezonie zimowym jak i letnim doskonale się sprawdzają dla zaprzyjaźnionych grup o rodzin. Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicach Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska, powszechnie nazywana Białym Krzyżem. Przełęcz Salmopolska położona jest na wysokości 934 m n.p.m. i stanowi świetny punkt widokowy. Decydując się na noclegi w Szczyrku głównie nastawiamy się na aktywny wypoczynek, ale warto odwiedzić Beskidzką Galerię Sztuki, która głównie prezentuje współczesne malarstwo i ceramikę. Odbywają się tu imprezy folklorystyczne, cała galeria jest obiektem szlaku kulturowego województwa śląskiego. W Szczyrku zatrzymują się amatorzy sportów zimowych i pieszych wycieczek. Najlepsze trasy turystyczne prowadzą do okolicznych schronisk, np. na Klimczoku czy nad Skrzycznem. Ciekawostką jest fakt, że Szczyrk charakteryzuje klimat umiarkowany zimny ze średnią roczną dobową temperaturą nieco poniżej 7°C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ale słupek rtęci nie dochodzi wówczas do 17°C. W najchłodniejszym styczniu jest przeciętnie prawie -5°C w ciągu doby.

Szczyrk domki, malowniczo usytuowany w dolinie Żylicy, posiada wspaniałą bazę noclegową, znajdziecie tu apartamenty, domki, wille, pensjonaty czy kwatery prywatne. Skocznia narciarska „Skalite” powstała w 1937r. Unowocześniona z dobudowanymi dwiema skoczniami obecnie pozwala na organizację najważniejszych zawodów o randze krajowej i międzynarodowej. Atrakcją jest także jedyna w Szczyrku kolejka krzesełkowa to wielka atrakcja turystyczna o każdej porze roku. Kolejka składa się z dwóch odcinków: pierwszego – Szczyrk-Jaworzyna i odcinka drugiego – Jaworzyna-Skrzyczne. Podczas jazdy na 4-os. kanapach rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów, a ze szczytu przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry.