Dolina Kościeliska w Tatrach

Dolina Kościeliska jest jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich. Dolina Kościeliska to druga co do wielkości dolina w Tatrach. Jest to też jedna z bardziej atrakcyjnych dolin. Na głównym szlaku znajdują się liczne rozgałęzienia, m.in. do Doliny Miętusia czy Doliny Tomanowa. Najwyższymi szczytami w okolicy są  Błyszcz o wysokości 2159 metrów oraz Bystra o wysokości 2248 m.

Przez dolinę płynie Potok Kościeliski i przebiega zielony szlak.

Noclegi Kościelisko jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów zwłaszcza pensjonaty, wille, domki, apartamenty, ośrodki wczasowe.

Nad Doliną Kościeliską wznosi się Kominiarski Wierch (1829 m. n.p.m.), Błyszcz (2159 m n.p.m), Smreczyński Wierch (2066 m n.p.m.).

Na Małej Polance znajduje się schronisko PTTK „Ornak” (1110 m n.p.m.), w jego sąsiedztwie rozpoczyna się czarny szlak, który prowadzi nad urokliwy Smreczyński Staw (1226 m. n.p.m.).

W Dolinie Kościeliskiej gromadzą się jaskinie, które są dostępne do zwiedzania: Jaskinia Mylna, Smocza Jama, Jaskinia Raptawicka, a także Jaskinia Mroźna z podświetloną trasą.

Kościelisko położone jest u stóp Pasma Gubałowskiego, na zboczach wzgórz na terenie Rowu Kościeliskiego. Wejście do Doliny Kościeliskiej znajduje się we wsi Kiry. Tam też znajdują się parkingi oraz przystanek.

Kościelisko stanowi doskonałą bazę wypadową w góry ze względu na bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Najbliżej wybierane trasy do TPN:

  • na Nędzówce – szlak na Przysłop Miętusi
  • w Kirach – wylot Doliny Kościeliskiej
  • na Groniku – wylot Doliny Małej Łąki
  • na Polanie Biały Potok – wylot Doliny Lejowej